بزرگسالزوج

خودر ارضایی، بایدها و نبایدها

خودارضایی یک رفتار متداول است. راهی طبیعی و امن برای ماجراجویی در بدن، حس لذت و رهاسازی تنش انباشته شده جنسی می‌باشد. این مسئله بین همه افراد با هر پیش زمینه ای، جنسیت و نژادی رخ می‌دهد.

 

برخلاف گفته پیشینیان، هیچ تأثیر مخرب یا منفی از خودارضایی وجود ندارد.

 

با این حال، خودارضایی بیش از حد می‌تواند به روابط و زندگی روزمره شما آسیب وارد کند. غیر از آن، خودارضایی یک رفتار مُفَرح، عادی و سالم است.

 

چه کسانی خودارضایی می‌کنند؟

تقریباً همه. خودارضایی یک رفتار بسیار عادی است، حتی در کسانی که شریک جنسی دارند. در یک مطالعه مشخص شد که 95 درصد از آقایان و 89 درصد از خانم ها خودارضایی می‌کنند. خودارضایی اولین رفتار جنسی است که توسط اغلب مردان و زنان تجربه می‌شود. بیشتر افراد خودارضایی را تا پس از رسیدن به سن بزرگسالی نیز ادامه می‌دهند، و بسیاری نیز در تمام عمر به این کار می‌پردازند.

 

عوارض جانبی خودارضایی

خودارضایی هیچ عارضه مخربی در پی ندارد. اما، برخی افراد درباره خودارضایی احساس گناه می‌کنند یا با خودارضایی مستمر درگیر هستند.

 

خودارضایی و حس گناه

برخی افراد ممکن است بدلایل فرهنگی، معنوی یا عقاید مذهبی راجع به خودارضایی حس گناه کنند. خودارضایی نه غلط است و نه غیراخلاقی ولی ممکن است که هنوز پیام هایی مبنی بر اینکه خودارضایی “شرم آور” یا “کثیف” است بشنویم.

 

اعتیاد به خود ارضایی

بعضی افراد قادر هستند که به خودارضایی اعتیاد پیدا کنند. اگر خودراضایی باعث شود که موارد زیر برای فرد ایجاد شود، نشان دهنده این است که زمان زیادی را به آن اختصاص می‌دهید:

 • از امورات روزمره و مسئولیت های خود بی تفاوت عبور کنید
 • از کار یا مدرسه جا ماندن
 • برنامه های خود را با دوستان یا خانواده لغو کنید
 • رویدادهای مهم اجتماعی را از دست بدهید

 

اعتیاد به خودارضایی می‌تواند به ارتباطات فرد و دیگر جنبه های زندگی اش آسیب وارد کند. خودارضایی بیش از اندازه ممکن است با کار یا مطالعات فرد تداخل ایجاد کند که این خود موجب کاهش بازدهی می‌شود.

 

همچنین می‌تواند به ارتباطات عاشقانه و دوستانه نیز آسیب بزند، چرا که شما دیگر مثل گذشته زمان کافی برای سپری کردن کنار عزیزان تان اختصاص نمی‌دهید یا به نیازهای‌شان توجه کافی نمی‌کنید.

 

اگر نگران این موضوع هستید که دچار اعتیاد به خودارضایی شده اید با دکتر یا مشاور خود صحبت کنید.

 

گفتگو درمانی به شما کمک می‌کند که اعتیاد خود را مدیریت کنید. همچنین می‌توانید میزان عمل را به واسطه جایگزینی خودارضایی با فعالیت های دیگر کاهش دهید. دفعه بعدی که نیاز به خودارضایی پیدا کردید گزینه های زیر را امتحان کنید:

 • دویدن
 • اتفاقات روز را یادداشت کردن
 • زمان سپری کردن با دوستان
 • پیاده روی

 

آیا خودارضایی باعث کاهش حساسیت جنسی می‌شود؟

برای خانم هایی که عملکرد جنسی مناسبی ندارند، تحریک مؤثر-ازجمله خودارضایی- می‌تواند میل و حساسیت جنسی را افزایش دهد.

 

در واقع دو مطالعه در سال 2009 نشان دادند که استفاده از ویبراتور میان زنان و مردان رابطه مستقیم با افزایش میل، تحریک شدن و در کل عملکرد جنسی دارد. همچنین طبق مطالعات گزارش شد که زنان کاهش خشکی داشتند در حالی که مردان نعوظ بهتری را تجربه کردند.

 

خودارضایی در مردان حین رابطه جنسی بدلیل شیوه ای که انجام می‌دهند، می‌تواند بر حساسیت آنها تأثیر بگذارد. تحقیقات نشان داده است که سفت و بسیار تنگ گرفتن آلت تناسلی حین خودارضایی می‌تواند حس را کاهش دهد.

 

متخصصان سلامت جنسی توصیه می‌کنند که حین خودارضایی تکنیک خود را تغییر دهید تا به سطوح حساسیت در حین رابطه جنسی بازگردید.

 

مزایای خودارضایی

خودارضایی یک رفتار جنسی سالم است. این رفتار مزایای بسیار زیادی برای سلامت فیزیک و روان شما دارد. مطالعات محدودی راجع به مزایای خود ارضایی انجام گرفته است، اما تحقیقات زیادی درباره رابطه جنسی کامل(دخول) و تحریک وجود دارد.

 

تحقیقات و گزارش های نقل شده توصیه می‌کنند که تحریک جنسی شامل تحریک از طریق خودارضایی می‌تواند در موارد زیر به شما کمک کند:

 • تخلیه استرس انباشه شده
 • خواب بهتر
 • بهتر شدن خُلق
 • آرام شدن
 • احساس لذت
 • رفع گرفتگی های عضلانی و…
 • رهاسازی تنش جنسی
 • داشتن رابطه جنسی بهتر
 • فهم بهتر نیازها و علایق خود

 

زوج ها نیز همچنین به صورت متقابل ممکن است به منظور کشف امیال مختلف و جلوگیری از بارداری خود ارضایی کنند. خودارضایی همچنین به فرد کمک می‌کند که از بیماری های مقاربتی(STI ها) دور بماند.

 

خودارضایی و سرطان پروستات

برخی مطالعات حاکی از آن است که انزال منظم و ثابت می‌تواند ریسک ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهد، با این حال پزشکان هنوز دلیل این تأثیر را نمی‌دانند.

 

یک مطالعه در سال 2016 نشان داد که ریسک ابتلای به سرطان پروستات در مردانی که حداقل 21 بار در ماه انزال دارند، تا حدود 20 درصد کاهش می‌یابد. یک مطالعه دیگر در سال 2003 نیز مشخص کرد که یک رابطه مشابهی بین انزال مرتب و مداوم با ریسک کمتر ابتلا به سرطان پروستات وجود دارد.

 

با این وجود مدرکی دال بر این موضوع که انزال منظم از درگیر شدن با سرطان پروستات پیشرفته جلوگیری می‌کند وجود ندارد.

 

خودارضایی حین بارداری

تغییرات هورمونی حین بارداری باعث می‌شود که برخی خاتم ها احساس نیاز جنسی شدیدی سراغشان بیاید. خودارضایی یک راه امن برای رها کردن تنش جنسی در طی دوران حاملگی می‌باشد.

 

خودارضایی همچنین می‌تواند به کاهش اثرات و دردهای حاملگی مثل درد پایین کمر کمک کند. ممکن است که فرد حامله گرفتگی ملایم و منظم یا انقباض برکستون هکس را حین و بعد از ارگاسم حس کند.

 

این انقباضات باید از بین بروند. در صورتی که ادامه دار، دائمی و دردناک بودند باید با دکتر مشورت کرد.

 

خودارضایی برای خانم های بارداری که ریسک حاملگی آنها بالاست ممکن است که امن نباشد. چرا که ارگاسم می‌تواند احتمال وضع حمل را افزایش دهد.

 

منابع

1.      Aboul-Enein BH, et. al. (2016). Evidence for masturbation and prostate cancer risk: do we have a verdict? DOI:

10.1016/j.sxmr.2016.02.006

2.      Argiolas A, et al. (2003). The neurophysiology of sexual cycle. ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12834016

3.      Benefits of masturbation. (n.d.).

pamf.org/teen/sex/masturbation/

4.      Giles GG, et al. (2003). Sexual factors and prostate cancer. DOI:
10.1046/j.1464-410X.2003.04319.x

Herbenick D, et al. (2009). Prevalence and characteristics of vibrator use by women in the United States: Results from a nationally representative study. DOI: 10.1111/j.1743-6109.2009.01318.x
6.      Indiana University. (2009). IU researchers find vibrator use to be common, linked to sexual health [Press release].

newsinfo.iu.edu/news-archive/10877.html

7.      Jern P. (2014). Evaluation of a behavioral treatment intervention for premature ejaculation using a handheld stimulating device. DOI:

10.1080/0092623X.2013.857376

8.      Masturbation. (2017).

youngmenshealthsite.org/guides/masturbation/

9.      Masturbation death grip syndrome (DGS). (2015).

soc.ucsb.edu/sexinfo/article/masturbation-death-grip-syndrome-dgs

10.  Melis MR, et al. (2009). Oxytocin injected into the ventral subiculum or the posteromedial cortical nucleus of the amygdala induces penile erection and increases extracellular dopamine levels in the nucleus accumbens of male rats. DOI:

10.1111/j.1460-9568.2009.06912.x

11.  Morality of masturbation. (2014).

goaskalice.columbia.edu/answered-questions/morality-masturbation

12.  Reece M, et al. (2009). Prevalence and characteristics of vibrator use by men in the United States. DOI:

10.1111/j.1743-6109.2009.01290.x

13.  Regnerus M, et al. (2017). Masturbation and partnered sex: Substitutes or complements? DOI:

10.1007/s10508-017-0975-8

14.  Rider JR, et al. (2016). Ejaculation frequency and risk of prostate cancer: Updated results with an additional decade of follow-up. DOI:

10.1016/j.eururo.2016.03.027

15.  Sexual dysfunction in females. (2017).

my.clevelandclinic.org/health/articles/sexual-dysfunction-in-females

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا