کودکمجله فرزانش

تفاوت بین خیال پردازی و دروغ گویی چیست؟

برخی از والدین می پرسند که تفاوت بین خیال پردازی و دروغ گویی چیست؟

بعضی ها نگران این هستند که کودکانشان در دنیای رویا غرق نشوند. دروغ گویی یک نشانه است از چیزی که برای کودک درست نیست و در زندگی او وجود دارد. دروغ گفتن یک اسلوب و سبک رفتاری است و نه رویا پردازی. البته در برخی موارد این دو ممکن است ادغام شوند. کودکان دروغ می گویند زیرا از مواجهه با واقعیت آنگونه که هست می ترسند. آنها اغلب در ترس فرو می روند و همچنین به خود شک می کنند و تصویری که از خود دارند بسیار ضعیف می شود و احساس گناه می کنند. آنها توان کنار آمدن با دنیای واقعی را ندارند بنابراین ترجیح می دهند رفتار دفاعی بروز دهند و بر خلاف آنچه که در حقیقت حس می کنند رفتار کنند.

 

کودکان اغلب توسط پدر و مادرشان مجبور به دروغ گفتن می شوند. والدین ممکن است بسیار سختگیر و ناهماهنگ باشند و ممکن است از کودک انتظارات خارج از حد توانش داشته باشند و کودک را به عنوان آنچه که هست قبول نمی کنند. این کودک به ناچار دروغ گویی را به عنوان یک راه حل برای نجات خودش انتخاب می کند.

 

کودک هنگامی که دروغ می گوید معمولا خودش آن دروغ را باور می کند. او یک رویا برای این رفتار می بافد که برای خودش قابل باور باشد. خیال پردازی برای او تبدیل به روشی می شود که از طریق آن چیزهایی را که نمی تواند اعتراف کند بیان نماید.

 

او خودش را نمی پذیرد. بنابراین او تلاش بر رویا پردازی می نماید که نهایتا این گونه رویا پردازی تبدیل به دروغ می شود. پس در اینجا نیز باید به احساسات کودک بپردازیم و به رفتارش توجه زیادی نداشته باشیم. باید شروع کنیم به شناختن او و حرف هایش را بشنویم و بپذیریم.

 

احساسات یک کودک هسته درونی وی می باشند. با انعکاس دادن احساسش به او خودش نیز کم کم آنها را درک خواهد کرد و احساساتش را می پذیرد. تنها در آن زمان است که دروغ گویی را می توان به طور واقع بینانه ای دید. رفتاری که کودک از آن برای بقای خود استفاده می کند.

 

کودکان رویاهای فراوانی از چیزهایی دارند که هرگز اتفاق نیفتاده است. با این حال برای این کودکان بسیار واقعی هستند و اگر درونشان بمانند ممکن است رفتار های غیر قابل درکی از خود بروز دهند. این رویاها برخی مواقع با احساس نگرانی شدید و ترس توام می شوند و بایستی بیرون آورده شوند و حل شوند.

 

 

کتاب پنجره ای به کودکان ما
نوشته دکتر ویولت اوکلاندر

ترجمه: سمانه عسکری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا